online konzultácie
Chirurg

MUDr. Miroslav Novota

MUDr. Miroslav Novota

Skúsený slovenský chirurg s vyše tridsať ročnou praxou na chirurgických oddeleniach a klinikách na Slovensku a v zahraničí. Má bohaté skúsenosti v oblasti proktológie - ochorenia konečníka, ako napr. zlata žila – čiže hemoroidy, polypy, kondylómy, kožné duplikatúry, fistuly a fissúry análneho kanála.

V rámci ambulantnej chirurgie, tzv. malej chirurgie, vykonáva široké spektrum operácii, ktoré sa dajú urobiť v lokálnej anestézii, bez potreby hospitalizácie. Okrem iného sa venuje sa aj obtiažnej  problematike chirurgickej liečby zarastajúcich nechtov.

Má kvalifikáciu chirurga s dvomi atestáciami zo všeobecnej chirurgie, má aj nadstavbovú atestáciu z ľúcnej chirurgie. Má dlhoročneé skúsenosti aj v oblasti traumatológie. Je držiteľom licencie odborného garanta v oblasti chirurgie, je členom Slovenskej lekárskej komory.

Skúsenosti v proktológii získal aj pri výkone brušnej - všeobecnej chirurgie. Proktológii sa naplno venuje od r. 1985. Základné praktické skúsenosti z proktologickej operatívy získal počas práce na Chirurgickej klinike ILF Bratislava, na Chir. klinike UNZ Bratislava – Ruzinov, a následne aj  počas chirurgického pôsobenia vo Veľkej Británii v r. 2004 – 2009. 

Obohatením jeho praktických skúsenosti v benígnej proktológii, bol aj jeho študijný pobyt v medzinárodnom zdravotníckom zariarení InClinic Ltd. v Charkove, na Ukrajine, v novembri 2017.

Všetky doteraz získané medicínske vedomosti a chirurgické skúsenosti uplatňuje teraz v praxi na chirurgickej ambulancii Proktovena sro, v Bratislave.

V prípade navrhnutej operácie, vždy rešpektuje želanie pacienta. Tvrdí, že stupeň znecitlivenia  pri operácii určuje pacient. Tvrdí tiež, že žiadna operácia nesmie byť pre pacienta bolestivá a stresujúca. To všetko musí byť v súlade hesla „ Pacient je náš ctený klient“.

Pracuje aj pre zahraničnú klientelu, s ktorou komunikuje v anglickom jazyku.

 

MUDr. Miroslav Novota sa zaoberá okrem liečby a diagnostiky chirurgických ochorení hlavne týmito operáciami:

 • odstraňovanie znamienok aj ich histologické vyšetrenie – ak treba
 • odstraňovanie bradavíc po tele – najmä na nohách
 • odstraňovanie kožnych výrastkov / fibrómy, hyperkeratózy, cornu cutaneum, kondylomy – najmä tie v oblasti konečníka a rozkroku
 • odstraňovanie podkožných útvarov – aterómy a lipomy – po celom tele
 • odstraňovanie podkožných útvarov v oblasti šliach na rukách a nohách – gangliomy
 • zašívanie ušných otvorov a úprava jaziev po piercingu
 • zarastajúce nechty na palcoch nôh – operácia s plastikou nechtoveho lôžka – je definitívne riešenie problému

 Proktológia:

 • vyšetrenie a liečba vnútornych a vonkajších hemoroidov, ktoré obťažujú pacienta
 • vyšetrenie a liečba análnych trhlín – fisury konečníka
 • vyšetrenie a liečba análnych a perianálnych fistul – chodbičiek, ktoré produkujú hnis
 • vyšetrenie a liečba perianálnych abscesov – zápalové/hnisavé kolekcie