online konzultácie

Rektoskopia

Rektoskopia je nebolestivé prístrojové vyšetrenie konečníka jednorazovým rektoskopom so zväčšovacou optikou, pričom lekár vyšetrí análny kanál a konečník, do výšky jeho konca pred vstupom do hrubého čreva. V Proktovene používame na rektoskopiu priesvitný plastový jednorazový rektoskop. Jednorazový rektoskop meníme u každého pacienta za nový.

Pacient po príprave leží na ľavom boku s pokrčenými kolenami. Po zavedení gélovej lokálnej anestézie lekár jemne zavedie rektoskop. Pacient necíti bolesť, ale tlak na stolicu. Ak by pacient pocítil bolesť, lekár nepokračuje vo vyšetrení. Podľa nálezu vykonávame hlavne diagnostiku na stanovenie nálezu a stupňa ochorenia. Podľa potreby lekár odoberá bezbolestne vzorky sliznice  konečníka  a polypov a zasiela ich na histologické vyšetrenie. Vieme tiež liečiť hemoroidy Barronovou ligatúrou, alebo v lokálnej anestézii urobiť rádiofrekvenčnú abláciu uzla hemoroidu metódou Rafaelo. Po vyšetrení pacient odchádza domov alebo do práce a nepociťuje bolesti.

Čo je potrebné vykonať pred rektoskopickým vyšetrením?

Prípravok na klyzmu dostane pacient od nás na recepcii Proktoveny po prvom vstupnom vyšetrení, pri objednaní sa na termín rektoskopie.

Pred rektoskopickým vyšetrením a zákrokmi v oblasti konečníka pacient nemá brať 7 dní lieky na riedenie krvi, užívať lieky s obsahom kys. Acetylsalicylovej a ibuprofénu ako Anopyrin , Brufen, Ibuprofen a pod. Podľa potreby prechod na Fraxiparine 0,4s.c

1 deň pred rektoskopiou odporúčame pacientom ľahšiu stravu – ale NEHLADOVAŤ, ráno v deň vyšetrenia môže pacient jesť aj piť. Prípravok na klyzmu si pacient aplikuje do konečníka v ľahu na boku v deň vyšetrenia cca 45 min. pred termínom. Po aplikácii je nutné zadržať v konečníku obsah klyzmy. Do cca 15 – 30 min pacient pocíti nutkanie na stolicu a vyprázdni sa. Zvyčajne sa ide na stolicu 1-2 krát.

Každý deň voľné termíny pre akútnych pacientov

20.05.2024 ( Pondelok ) 11:45 hod., 12:45 hod.