online konzultácie
  • Análne previsy (duplikatúry) sú previsy voľnej kože z análneho otvoru. Sú to benígne útvary. Previs môže byť jeden, môže ich byť viac a niekedy takmer okolo celého konečníka.
  • Vidíme ich u pacientov, ktorí v minulosti prekonali trombotizáciu hemoroidov alebo  mali dlhodobo neliečené hemoroidy v 3. štádiu, pričom sa žila hemoroidu pod kožou časom zmenšila  a ostala len koža.
  • Previsy často vidíme aj u žien po ťažších pôrodov a pri nešetrnom nastrihnutí panvového dna pri pôrode.
  • Pozorujeme previsy aj pri chronickej análnej trhline - kde pri dlhotrvajúcom priebehu ochorenia organizmus vytvára nadbytočné tkanivá okolo análneho otvoru. V tomto prípade bývajú bolestivé hlavne pri vyprázdňovaní.
  • Pri previsoch treba vylúčiť zápalové ochorenia čreva a to Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu.

Liečba je chirurgická po dôkladnom proktologickom vyšetrení s rektoskopiou a kolonoskopiou po vylúčení zhubného ochorenia a Crohnovej choroby. Chirurgický zákrok sa realizuje ambulantne v lokálnej anestéze s rádiofrekvenčným skalpelom pri minimálnom poškodení okolitých štruktúr, preto je minimálny opuch konečníka  po výkone. To je rozdiel od laserovej operácie, ktorá spôsobuje výrazný opuch  pri previsoch.

Tieto zákroky u nás v Proktovena  umožňujú návrat do práce u 80 % pacientov do 5 dni od zákroku.

Späť

Každý deň voľné termíny pre akútnych pacientov

20.05.2024 ( Pondelok ) 11:45 hod., 12:45 hod.